Su izolasyon sistemleri

ASu yalıtımı nedir?

Yapıların uzun yıllar boyunca değerini koruması; ancak yapı iyi tasarlanmışsa ya da ve dış

etkenlerden doğru biçimde korunmuşsa gerçekleşebilir.

Yapıların iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunması yalıtım ile sağlanabilir.

Yalıtım sistemlerinin esas amacı; yapı bileşenleri ve binaların taşıyıcı sistemlerini yanın, gürültü, su, iklim koşulları (yaz-kış, gece-gündüz), kar, yağmur gibi yağışlar ve benzeri iç ve dış etkenlerden koruyarak, kullanım amacına uygun sağlık ve konfor şartlarının yapı içerisinde hüküm sürmesini sağlamaktır.

Bina içerisinde konforlu yaşam koşullarının oluşturulması, insan sağlığı için ne kadar önemli ise yapının dış etkenlere karşı korunması da içerisinde yaşadığımız, sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı öneme sahiptir.

 

Yapı ömür ve dayanıklılığı açısından en büyük tehdit sudur.

Yapıya sızan su; yapıların taşıyıcı kısmındaki donatıları koroziyaya uğratarak yük taşıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düşmesine, beton bütünlüğünün bozularak çatlak ve kırılmaların oluşmasına zararlı küf, mantar ve benzeri organik maddelerin oluşumuna sebep olur.

Yapılar; yağmur, kar gibi yağışlar, toprağın nemi, toprak tarafından emilen yağış veya kullanma suları, banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı, yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı ve ya basınçsız yeraltı suları nedeniyle suya maruz kalır.

Suyun yukarıda sayılan yollarla yapıyı ve konforu tehdit etmesi engellemez fakat yapılara suyun girmesi önlenebilir.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now
1_düzenlendi